Jindřich Kraus
Jindřich Kraus

o mně
foto Dagmar Pavlíková Jindřich Kraus se narodil ve znamení štíra, v Praze na Smíchově.

Zpěvák, textař a skladatel Jindřich Kraus, vystudoval soukromé studium zpěvu u profesorky Evy Svobodové.

V sedmnácti letech se přihlásil jako zpěvák do konkurzu v hudebním divadle "Pražská kabaretní scéna", který vyhrál a několik let v něm účinkoval.
Málokdo ví, že je spoluautorem nezapomenutelné písně "Takový schody do nebe", která získala Zlatého slavíka.
Jindřich v období vojenské povinnosti vyhrál v roce 1. místo v televizní soutěži "Hvězdy zatím bez nebe" (1966 - podobná soutěž, jako dnes "Superstar").
Jindřich však odmítl všechny nabídky a dal přednost rodině a práci nakladatele. Přesto mu hudba a potřeba "dávat" chyběla a tak alespoň občas hrál a zpíval s několika kapelami.

Za dobu svého života napsal mnoho veršů a textů. Jeho dílo bylo vždy ovlivněno osobním prožitkem.

Od roku 2006 se profesionálně vrátil k hudbě a zpěvu, píše texty a skládá hudbu.

V záplavě televizních reality show, počítačových her a jiných lákadel, usiluje trpělivě a neúnavně "zpívající nakladatel" Jindřich Kraus o renesanci četby knih. Sestavil zábavný pořad s názvem "S knihami se kamarádím" a s úspěchem jej uvádí v kulturních domech a knihovnách v Čechách i na Moravě. Úvodní píseň pořadu "S knihami se kamarádím", kterou Jindřich Kraus zpívá s vlastním textem, zvítězila v roce 2005 v hitparádě" BONANZA " na Country rádiu.

Jindřich Kraus je také majitelem prestižního nakladatelství PRAGOLINE a pomohl na svět, dnes již známým autorům (Josef Fousek, Michal Dlouhý, Kateřina Procházková a dalším). Je autorem knižního projektu "Kraťasy",se kterým v partnerství s Č.Rozhlasem H. Králové, oslovil mnoho lidí po celé České republice.

Svoje písně a další tvorbu předkládá spokojeným divákům na živých vystoupeních. Vystupuje s Uršulou Klukovou s pořadem "Smích vám sluší" a "Kraťasy", které měly úspěšnou premiéru v Divadle Semafor.

V březnu 2010 vychází Jindřichovi album "Chvíle ke hvězdám", ve kterém chce představit posluchačům své písně o lásce, zrození, životě i odchodu z něj. Součástí křtu CD byl koncert v Divadle Brodway, ve kterém vystoupil a jeho album pokřtil hudební skladatel a zpěvák Michal David.

V roce 2012 vydává Jindřich Kraus další CD s novými písničkami, současně se stejnojmennou knihou, která má stejný název, jako titulní písnička "Kniha o líbání".

Věříme, že písničky Jindřicha Krause svoji opravdovostí i velmi příjemnou hudbou (pop-rock), osloví mnoho lidí. Podle názoru odborníků, mají jeho písně, velkou pravděpodobnost stát se hity a mnohé se hrají v médiích.